Roman Kahramanları Sözlüğü

Roman kahramanları tanıdık, bildik, bizden birileri olarak evde,işte, sokakta, işyerinde, kahvede, maçta, denizde, sinemada, tiyatroda, otobüste, uçakta bizimle soluk alıp veriyorlar.

Roman Kahramanları; kadın, erkek, çocuk, lider, korkunç, iyilikçi, yurtsever, dindar, savaşçı, maceracı, adaletçi, hümanist, milliyetçi, devrimci, faşist, komünist, feminist, egoist, nihilist, katil, polis, asker, ajan, vb. kimliklerle, bizden birileri oldular.  Hatta gündelik hayatımızda ilgimizi hiç çekmeyen sıradan bir insan, bir romanda okuyucuyla karşılaşıp, etkileyici bir kimlik olarak yaşamımızda yer alabiliyor

Roman Kahramanları Dergisi olarak 8 yıldır Türk ve Dünya Edebiyatının romanlarını, roman yazarlarını ve kahramanlarını inceliyor ve yayınlıyoruz. 32. Sayısını yayınladığımız dergimizde bugüne kadar bine yakın roman kahramanı ve karakteri incelendi ve yazıldı.  Yalnızca Balzac’ın yüze yakın romanında üç bin karakter olduğunu var sayarsak, daha yüzbinlerce roman kahramanı ve karakterinin yazılması gerekiyor. Buradan yola çıkarak internet üzerinden önce Türkçe’de sonra da bütün dillerde olmak üzere uluslararası bir Roman Kahramanları Sözlüğü hazırlığına giriştik. Umuyoruz ki, Türk ve Dünya edebiyatseverlerini buluşturacak olan bu sözlük bize müthiş bir iletişim olanağı sağlayacak. Türkiye çıkışlı bu projenin hazırlıkları tamamlandı ve madde yazımları başladı.

Sözlüğe her edebiyatsever yazabilecek ve maddelere yorumda bulunabilecek.

Yazarlık için sayfamıza başvuranlar incelendikten sonra her isteyen yazar olarak aramıza katılabilecek.

Romanın ve kahramanların ilk örneklerini 15. yüzyılda Fransız yazar Rabelais verir. Bugünün romanını anlatan ilk eser de Rönesans’tan sonra 16. yüzyılda, Givoanni Boccacio’nun yazdığı “Dekameron”dur. Ardından 16. yüzyılda Miguel de Cervantes “Don Kişot”u yazmış, bu eser de roman türünün ilk başarılı örneği olarak kabul edilmiştir. Öyle ki eserin adı, yukarıda andığımız “hayatımı yazsam roman olur” deyişi gibi gizlice sokuluvermiştir söylencelerimize. “Donkişotluk”. Romansal deyimlerimiz de vardır artık. Çağdaş romanın yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi var. Yüzbinlerce roman çeşitli dillerde yayınlandı ve bir o kadar şu sıralar yazılmakta.

Şimdi sizi okuduğunuz romanların kahramanlarını yazmaya davet ediyoruz. Kahramanları veya ilgi duyduğunuz karakterleri kendi cümlelerinizle bize iletecek ve bu sözlüğün yazarlarından olacaksınız. Edebiyat eserleri bireysel çalışmalarla oluşumunu tamamlasa da, bu eserler oluştukları andan itibaren herkesindir.

Haydi! Türk ve dünya edebiyatının sözlüğünü hep birlikte oluşturmaya başlayalım.

Web linki: www.sozluk.romankahramanlari.com

Ömer Asan
Roman Kahramanları Dergisi
Yayın Yönetmeni

www.romankahramanlari.com